Elon Musk, 40 bin dolardan 100 bin çip alıyor! İşte nedeni

Elon Musk durmak bilmiyor. Bu kez Musk, yeni yapay zeka girişimi xAI için 100 bin adet çip alıyor. Musk, geçtiğimiz yaz kurduğu xAI için tam 6 milyar dolarlık fon topladığını duyurdu. Peki, bu devasa bütçe ne için kullanılacak? Gelin, bu heyecan verici haberi detaylarıyla birlikte inceleyelim.

Elon Musk, yapay zeka şirketi xAI için Nvidia markalı 100 bin çip alıyor

Toplanan bu 6 milyar dolar, xAI şirketinin ilk ürünlerini pazara sunmak, gelişmiş altyapı oluşturmak ve gelecekteki teknolojilerin araştırma ve geliştirme süreçlerini hızlandırmak için kullanılacak. Şimdiye kadar xAI, Grok adını verdiği ve OpenAI’nin ChatGPT’sine rakip olarak geliştirdiği sohbet botunu tanıttı. Grok, şu anda yalnızca X Premium abonelerine sunuluyor.

Bu fonlama turunda, Andreessen Horowitz, Sequoia Capital ve Suudi Arabistan Prensi Al Waleed bin Talal gibi dev yatırımcılar yer aldı. Geçtiğimiz yıl xAI, 1 milyar dolara kadar öz sermaye yatırımı aradığını açıklamıştı. Ancak, birkaç ay önce The Financial Times, xAI’nin 6 milyar dolar aradığını bildirdi ve Musk, o dönemde bu raporu yalanlamıştı. Şimdi ise 6 milyar doların gerçekten toplandığını görüyoruz.

Yapay zeka geliştirmek hiç de ucuz değil. Nvidia’nın yeni çıkacak Blackwell B200 AI grafik kartlarının her biri 30 bin ila 40 bin dolar arasında değişiyor. Geçen hafta bir rapora göre, xAI, Grok AI chatbot’unun yükseltilmiş versiyonunu desteklemek için Nvidia’nın mevcut H100 çiplerinden 100 bin adet gerekecek. Musk, yatırımcılara yeni veri merkezini 2025 sonbaharında başlatmayı planladıklarını söyledi.

AI çipleri, yetenek ve teknoloji yarışı daha önce bu kadar çekişmeli olmamıştı. Google, Apple, Amazon, Microsoft ve Meta gibi büyük teknoloji devleri, yapay zeka projelerine milyarlarca dolar harcıyor. Microsoft, OpenAI ile milyarlarca dolarlık bir ortaklık kurdu. OpenAI CEO’su Sam Altman, küresel çip endüstrisini yenilemek için trilyonlarca dolar arayışında. Musk ise, OpenAI’yi insanlığa fayda sağlama misyonundan saptığını iddia ederek şirketi dava ediyor.

Elon Musk, yapay zeka ve robotik konusunda Tesla dışında ürünler geliştirmeyi tercih edeceğini belirtti. Tesla hissedarları, Musk’ın 56 milyar dolarlık maaş paketinin geri getirilmesi konusunda oy kullanacaklar. Yıllık toplantı 13 Haziran’da yapılacak.

Yapay zeka dünyasında bakalım bizi daha neler bekliyor. Hazır olmak lazım, çünkü Elon Musk yine büyük oynuyor. Siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir