Dünyaca Ünlü Üniversite İfşa Oldu!

Küresel Antisemitizm ve Politika Araştırma Enstitüsü (ISGAP) tarafından yayımlanan rapora göre, Yale Üniversitesi’nin Katar’dan aldığı milyonlarca dolarlık fonları eksik ve yanlış raporladığını ortaya çıktı.

Rapora göre, 2012’den bu yana Yale, Katar’dan yaklaşık 15 milyon dolar fon aldı ancak sadece 284.668 dolarını resmi kayıtlara geçirdi. Bu durum, üniversitenin ABD federal bildirim yasalarını ihlal ettiği ve Katar rejiminin çıkarlarını desteklemek amacıyla fonları kullanabileceği endişelerini beraberinde getiriyor.

ISGAP’ın “Para Takibi” projesi kapsamında yayımlanan bu rapor, üniversitelerin yabancı fonları nasıl kullandığını ve raporladığını detaylı bir şekilde inceleyerek, Yale gibi kurumların yasalara aykırı uygulamalarını vurguladı.

Ayrıca rapor, üniversitelerin yabancı fon kullanımında daha fazla şeffaflık sağlamak için çeşitli politika önerileri sunuyor ve ABD Eğitim Bakanlığı’ndan federal fonlama yasalarına tam uyum sağlamak için denetimlerini sıkılaştırmasını talep ediyor.

Bu gelişmeler, ABD’deki diğer üniversitelerin ve Katar arasında benzer anlaşmalar olduğunu gösterirken, ilgili tarafların konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadığı bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir