Dogecoin Hayranı Elon Musk’a 7,5 Milyar Dolarlık Dava Şoku!

Bir Tesla hissedarı, Perşembe günü CEO Elon Musk’ı ‘insider trading’ yapmakla suçlayan bir dava açtı. Davacı, milyarder girişimcinin potansiyel olarak hayal kırıklığı yaratan üretim ve teslimat rakamlarını kamuoyuna açıklanmadan önce hisseleri sattığını ileri sürdü. Bu gelişmelerin ortasında Dogecoin hayranı Elon Musk SpaceX’in önemli kilometre taşını kutladı.

Elon Musk için yeni bir dava şoku!

Bir Tesla hissedarı olan Michael Perry, Delaware Chancery Mahkemesi’nde Elon Musk aleyhine bir dava açtı. Bu davada Perry, şirketin dördüncü çeyrek rakamlarının 2 Ocak 2023’te kamuoyuna açıklanmasının ardından Tesla’nın hisse fiyatının düştüğünü söyledi. Elon Musk’ın ‘insider trading’le yaklaşık 3 milyar dolarlık kâr ettiğinini iddia etti. Davada, “Elon Musk, Tesla’daki pozisyonunu kötüye kullandı. Ayrıca, Tesla’ya karşı güvene dayalı görevlerini ihlal etti” iddiaları yer alıyor. Davacı, mahkemeden Musk’ı işlemlerden elde ettiği karı iade etmeye yönlendirmesi talep ediyor.

Davaya göre Elon Musk hisseleri Kasım 2022 ve Aralık 2022’de çeşitli tarihlerde sattı. Davacı ayrıca Tesla’nın yöneticilerini Musk’ın hisseleri satmasına izin vererek güvene dayalı görevlerini ihlal etmekle suçladı. Musk ve Tesla, konuya ilişkin olarak henüz bir açıklama yapmadı.

Dava Musk için en son yasal baş ağrısı!

Dava, Musk’ın 13 Haziran’da 56 milyar dolarlık ödeme paketini onaylayıp onaylamama konusunda oy kullanacak olan bazı Tesla hissedarlarının muhalefetiyle karşı karşıya kalması ve Ocak ayında bir Delaware yargıcının Musk’ın süreci uygunsuz bir şekilde kontrol ettiğini tespit etmesi nedeniyle iptal etmesi üzerine açıldı.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Elon Musk, 2022’de, sosyal medya platformu Twitter’ı satın aldı. Bunun için de federal menkul kıymetler yasalarını ihlal edip etmediğini belirlemek için bir düzenleyici soruşturmayla karşı karşıya. Musk, ABD SEC’in yersiz soruşturmalarla kendisini “taciz etmeye” çalıştığını söyledi. Ayrıca Musk ve ABD SEC, 2018 yılına kadar uzanan, yıllardır süren bir çekişme içindeydi. Ayrı bir hissedar davasında Musk, daha düşük fiyatlardan hisse toplamak için sosyal medya şirketindeki hissesinin açıklanmasını geciktirerek X yatırımcılarını dolandırmakla suçlandı.

Elon Musk, SpaceX’in önemli kilometre taşını kutladı

Teknoloji milyarderi ve seri girişimci Elon Musk, en büyük şirketlerinden biri olan SpaceX’in Mayıs ayında ulaştığı yeni ve önemli bir dönüm noktasını duyurdu. Özellikle de SpaceX Falcon ekibine bir ay içinde 14 kez uçuş gerçekleştirdikleri için tebriklerini iletti.

Bunların arasında Mayıs ayında Florida’dan 23 Starlink uydusunun fırlatılması da vardı. Musk’ın X gönderisinde alıntıladığı bir SpaceX tweetine göre bu 14. fırlatmaydı. Resmi SpaceX hesabı ayrıca tüm SpaceX ekibine “hızlı ve güvenilir fırlatma için” övgüler gönderdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir